25 korriku datë e kobshme për Kosovën, një tra,gjedi si kjo ndodhi edhe në 2002-ën

Dhjetë kosovarë që u nisën nga Frankfurti për në Kosovë, ndërruan jetë dhe 44 të tjerë u lënduan, pasi që autobusi me të cilin po udhëtonin humbi kontrollin dhe doli jashtë rrugës, mëngjesin e sotëm, rreth orës 06:00, në Slavonski Brod të Kroacisë.

15 nga të lënd-uarit janë në gjendje të rë ndë shëndetësore, në mesin e tyre edhe një vajzë e mit ur.

Kjo tra-gjedi përkon me ngjarjen e kobshme të 19 viteve më parë, më 25 korrikun e 2020-ës, kur si pasojë e një aksidenti në kufirin me Malin e Zi, humbën jetën 12 kosovarë dhe së paku 30 të tjerë ishin lënduar.

Si sot, edhe atë ditë, një autobus u rrokullis pranë kufirit Mal i Zi – Kosovë, brenda territorit të Kosovës, çka shkaktoi vde kjen e 12 kosovarëve dhe lën dimin e rreth 30 të tjerëve.

Autobusi ka qenë i Prishtinës, me pasagjerë që ktheheshin nga Ulqini për në Kosovë, kur autobusi ishte rrëzuar në një humnerë afro 100 metra të thellë.

Be the first to comment on "25 korriku datë e kobshme për Kosovën, një tra,gjedi si kjo ndodhi edhe në 2002-ën"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*