Barcelona – Real Madrid: E ardhmja e El Clasicos në duart e të rinjve

Të dielën do të jete El Clasico e parë pa Lionel Messin dhe Sergio Ramosin, pasi pas 15 vitesh dhe një historie të madhe mes tyre, tani ata ndajnë së bashku një dhomë zhveshjeje në Paris, por kjo i hap derën një brezi të ri në këtë ndeshje të madhe.

Ndërsa tifozët po mendojnë ende ato largime, ndërsa Sergio Busquets mbetet lojtari mes dy klubeve që ka luajtur më shumë ndeshje El Clasico, gjithsej 40 ndeshjes, përpara Gerard Pique me 37 dhe Karim Benzema me 36.

Benzema mbetet golashënuesi më i mirë, duke goditur rrjetën 10 herë në El Clasico.

Barcelona është më e re

Nëse krahasojmë të dy palët, shohim se Barcelona është skuadra e tretë më e re në La Liga me një moshë mesatare prej 26 vjeç e 174 ditë.

Në krahasim, Real Madridi është pak më i vjetër në moshën 28 ​​vjeç dhe 20 ditë, duke e bërë atë ekipin e pestë më të vjetër në La Liga, sipas statistikave të OPTA.

Barcelona gjithashtu ka tetë lojtarë të lindur që nga viti 2000, numri më i larti në La Liga, ndërsa Real Madridi ka gjashtë.

Real Madrid mban rekordin për skuadrën më të re

Që nga viti 2005/06, skuadra më e re në këtë ndeshje është formacioni i Real Madrid nën drejtimin e Manuel Pellegrinit në vitin 2010, me një moshë mesatare prej 25 vjeç e 72 ditë.

Sidoqoftë, Barcelona dominon me pesë lojtarët më të rinj që kanë marrë pjesë në ndeshjet e këtij shekulli, me Ansu Fati, Bojan Krkic dhe së shpejti do të jetë Gavi.

Be the first to comment on "Barcelona – Real Madrid: E ardhmja e El Clasicos në duart e të rinjve"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*