Mourinho shpjegon momentin kur e evoluoi Ronaldon në një numër nëntë të shkëlqyer, pjesa tjetër flet vetëm për rekorde

Cristiano Ronaldo ka kaluar nga një sulmues anësor në një numër nëntë gjatë karrierës së tij, dhe Jose Mourinho ka shpjeguar pse ai bëri ndryshimin në një finale të Copa del Rey.

Ronaldo shpërtheu në skenë në Sporting dhe Manchester United si një lojtar krahu, duke dribluar mbrojtës të kundërshtarëve me ritëm dhe aftësi dhe duke i mundur ata herë pas here.

Përfundimisht sulmuesi i Juventusit evoluoi në një sulmues më qendror dhe u bë edhe më vdekjeprurës para portës, gjë që e ka çuar atë në prag të thyerjes së rekordit për golat ndërkombëtarë.

Përderisa pesë herë fituesi i Topit të Artë duke luajtur si një numër nëntë na duket mjaft i qartë tani, Mourinhos iu desh një goditje gjeniale për ta bërë atë.

‘Special One’ befasoi shumë duke përmendur Ronaldon në pozicionin numër nëntë në finalen e Copa del Rey në vitin 2011, pavarësisht se në stol ishin Karim Benzema, Gonzalo Higuain dhe Emmanuel Adebayor.

Ai dha rezultat, me yllin e Portugalisë që shënoi golin e vetëm të lojës në kohën shtesë, dhe Mourinho zbuloi saktësisht pse e bëri atë, në ‘The Playbook’, një dokumentar i Netflix.

“Hera e parë që Ronaldo luajti në pozicionin e një numri nëntë ishte në finalen e Kupës kundër Barcelonës”, ka thënë fillimisht Ronaldo.

“Ne kishim tre numra nëntë dhe për ndeshjen finale, unë i refuzova të tre dhe për të luajtur me Cristianon si numër nëntë. Sepse në këtë ndeshjes Barcelona kishte Dani Alvesin mbrojtës të djathtë”.

“Ronaldo kishte probleme kundër Alvesit dhe unë vendosa. Ti [Ronaldo] do të luash si numër nëntë, do të luash në qendër, do të provosh vetëm të shënosh gola”.

“Ai shënoi golin e fitores, i jashtëzakonshëm me kokë dhe ne fituam Kupën”, përfundoi Special One.

Lëvizje e Mourinhos doli gjeniale, pasi Ronaldo ka shënuar 465 gola që nga sezoni 2010/11 dhe u bë golashënuesi më i mirë i Real Madridit në atë kohë.

Be the first to comment on "Mourinho shpjegon momentin kur e evoluoi Ronaldon në një numër nëntë të shkëlqyer, pjesa tjetër flet vetëm për rekorde"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*