Scottish Sun: Modriç ndihmon shoqatën skoceze që e ushqeu atë si refugjat në Zarë të Kroacisë

Ashtu si shumë fëmijë në mërgim gjatë luftës, i vogli Luka Modric mori ndihmë humanitare, dhe një nga organizatat që e dërgoi atë ishte Ushqimet e Marisë Skoceze, ose Ushqimet e Marisë, e cila u themelua në 1992 me rastin e luftës në BiH.

Sot, bamirësia siguron ushqim çdo ditë për më shumë se dy milion fëmijë në mbarë botën, shkruan Scottish Sun.

“Kur u nisëm në këtë udhëtim gati 30 vjet më parë, ne ishim të pushtuar nga mirësia dhe dhurimi njerëzor, dhe kështu është tani. Por ne nuk e kishim idenë se një nga fëmijët që mori ndihmën tonë do të shndërrohej në një super yll botëror,” tha themeluesi i Mary’s Meals, Magnus MacFarlane-Barrow.

Arsyeja për historinë në Scottish Sun është thyerja e kufinjëve të milionë fëmijëve të cilët shoqata i ndihmon në baza ditore. Sipas të dhënave të fundit, ka 2,058,099 fëmijë nga 19 vende.

“Gruaja ime Julie dhe unë vizituam Kroacinë në vitin 2019 me rastin e përvjetorit të shoqatës sonë, ishim në Slavonski Brod, dhe ngjarja kryesore ishte në Zagreb. Atje ata më befasuan me fanellën e kombëtares kroate. Isha i lumtur sepse unë jam një tifoz i madh i ekipit të tyre të jashtëzakonshëm që kishte luajtur finalet e Kupës së Botës një vit më parë, por kur e ktheva atë, kuptova se dhurata ishte edhe më e mirë, “kujton MacFarlane-Barrow.

“Fanella u nënshkrua nga Luka Modric, atëherë zyrtarisht futbollisti më i mirë në botë. Doli se ai dhe familja e tij përkrahnin Mary’s Ushqimet pjesërisht sepse ishin refugjatë në Zadar kur Julie dhe unë dërguam ndihmë atje. Kush mund ta dinte këtë ndërkohë fëmijët do të jenë superstari i ardhshëm botëror “.

Be the first to comment on "Scottish Sun: Modriç ndihmon shoqatën skoceze që e ushqeu atë si refugjat në Zarë të Kroacisë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*