Skandal në Itali, “Mafia” u përfshi në transferimin e Muriqit te Lazio

Italia është tronditur nga lajmi se Mafia mund të jetë i përfshirë në futboll, ku emri i Igli Tares dhe transferimi i Vedat Muriqit përmendet se po hetohet nga zyra e prokurorit.

“Fanatik” shkruan se në të njëjtin lajm të publikuar nga La Republica, u pohua se kishte një parregullsi në transferimin e sulmuesit kosovar Vedat Muriqi, i cili u transferua nga Fenerbahçe te Lazio sezonin e kaluar.

Thuhet se ka 3 ndërmjetës të ndryshëm në transferimin e sulmuesit të Kosovës në Lazio, dhe se këta ndërmjetës kanë lidhje me Igli Taren dhe presidentin e klubit Claudio Lotito.

Doli që kompania Top Bast, e cila operon në Shqipëri dhe në pronësi të Igli Tare dhe vëllait të tij Genti Tare, ishte përfshirë në marrëveshjen e bërë nga grupet italiane.

Pas informacionit të arritur, Prokuroria Publike e Barit arriti në postat elektronike midis Genti Tare dhe drejtuesit të grupit Bari, Francesco Martiradonna, dhe dokumentoi lidhjen midis tyre.

Në hetim, Igli Tare u përjashtua nga hetimi, duke deklaruar se ai nuk kishte asnjë lidhje me incidentin dhe po përpiqej të diskreditohej.

Ndërsa prokuroria vazhdon hetimet e saj, ajo ka arritur parregullsi në transferimin e Vedat Muriqi, i cili u transferua nga Fenerbahçe te Lazio në fillim të sezonit të kaluar .

Është pohuar se në transferimin e Vedat Muriqi, i cili u transferua nga ekipi blu i verdhë-errët në Lazio për 17.5 milionë euro, 3 ndërmjetës të ndryshëm, si dhe menaxheri dhe avokatët e sulmuesit të Kosovës, morën komisione.

Be the first to comment on "Skandal në Itali, “Mafia” u përfshi në transferimin e Muriqit te Lazio"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*